Le të natyrës në Me një dush në natyrë

Postuar ne Lajme By

liu shing

E premte, maj 5, 2017 3: 21: 53 AM America / New_York

Ju do të presin për të gjetur një dush në natyrë në një suitë në një vendpushim harlisur Karaibe, por në shtëpinë tuaj? Pse jo? Kjo është ajo që gjithnjë e më shumë Homeowners duket të jetë duke thënë, si dush mjeshtri të bëhet edhe një dhomë në shtëpi ku njerëzit janë lënë në një grimë të vogël e të madhe jashtë.

Për të qenë i qartë, ne nuk jemi duke iu referuar atyre dushe freestanding natyrë për shpëlarje off pasi të keni marrë nga pishinë. Ne jemi duke folur dush alfresco si një zgjatje të përhershëm në natyrë të banjo tuaj të brendshëm.

"Ne shpenzojmë aq shumë kohë në realitet kibernetike, në frontin e TV apo kompjuter, në telefon, në makinat tona, divorcuar nga bota natyrore, që njerëzit me të vërtetë të përgjigjet për diçka si një dush në natyrë", thotë Ethan Fierro, një projektuesi dhe ndërtues dhe autor i Outdoor dushi Hawaii-bazuar. "Kjo ju lejon ato 10 për 15 minuta për t'u lidhur me natyrën." "Ka patjetër back-to-natyra aspekt i baring atë të gjithë jashtë," sekonda Elizabeth Demetriades, një Lakeville, Conn., Arkitekt i cili ka punuar në një palë e projekteve me dushe natyrë.

"Dush në natyrë është padyshim pjesë e trendit të njerëzve të sjellë jashtë në, me njerëzit tani ndërtimin e banjo në natyrë dhe madje edhe kuzhina natyrë", thotë David Buchanan, një kryesor me Horst Buchanan Arkitektëve në Jamaica Plain, Mass. Për një klient në Litchfield , Conn., Demetriades projektuar një shëtitje në dush që hap deri në qiell dhe ka qasje në të dy banjo kryesore të shtëpisë, si dhe një zonë në natyrë argëtuese.

Ky projekt është edhe një shembull se si dushe natyrë nuk janë të kufizuara vetëm për të ngrohtë-motit shtetet si Kaliforni dhe Arizona. "Klientët që kërkojnë për dushe natyrë nuk janë penguar zakonisht nga një ftohtësi në ajër", thotë Demetriades. "Dushet janë përdorur zakonisht deri në fillimin e ngrirjes mandatet motit kullues tuba për përgatitjen dimërore -. Dhe klientët shpesh të nxitur zarf në këtë drejtim"

"Në një shtëpi ne e bëmë në South Dartmouth, Mass.," Vë në dukje Buchanan, "pjesë e ankesës ishte se ju mund të marrë një dush të nxehtë në natyrë në një mot të ftohtë pastaj zvarritje menjëherë në një shtrat të ngrohtë."

Por ka konsiderata të caktuara që ju duhet të mbani në mend kur mendon vetë dush tuaj në natyrë, nëse ju do të jetë instaluar një gjatë një rimodeloj ose duke filluar nga zeroja.

Pajisje hidraulike

Dush mesatare në natyrë nuk kërkon ndeshjeve të veçanta dhe nuk duhet të kushtojë një qindarkë më tepër se sa një dush shtëpie, por, në varësi të projektimit dhe kodeve të ndërtimit lokale, nuk mund të jetë çështje e kullimit të marrin në konsideratë. "Kur të nxehtë me ujë - dhe nga konkluzion sapun dhe shampo - do të përdoret, lidhja me një septike ose të thatë, dhe sistemin engineered si duhet është një domosdoshmëri", thotë Demetriades.

"Ju duhet të jenë të respektueshëm e mjedisit," shton Fierro. "Dhe uji gri duhet të mblidhen në një farë mënyre."

intimitet

Ju do të mendoni se privatësia do të jetë një prioritet, por kjo nuk është aq i madh një shqetësim si ju mund të mendoni.

"Shumë klientë nuk janë të gjitha që shqetësuar me jetën private", thotë Demetriades ", veçanërisht në zonat më rurale ku fqinjët nuk janë një çështje."

Thotë Buchanan: "Unë kam ndërtuar vetëm dushe natyrë në shtëpi të dyta, ku kjo është në përgjithësi më të relaksuar dhe ka më pak njerëz rreth, por kjo është një gjë, nëse ju jeni në mes të pyjeve, dhe një tjetër në qoftë se ju jeni në një. vendosjen periferike. "

Për klientët më modeste, si dhe ata që mund të kenë fqinjët hundë të madhe, Fierro sugjeron përfshirë një ekran të disa lloj, mundësisht diçka në përputhje me të ndjehen natyrore, si bambu ose pjergull rrushi. "Ju gjithashtu duan të marrin sightlines parasysh", thotë ai. "Sigurohuni që nuk janë ngritur ndërtesa pamje atë."

Materiale

"Çdo material që mund të qëndrojnë deri në një stuhi shiu mund të qëndrojnë deri në një dush në natyrë," thotë Buchanan. "Ju dëshironi diçka të qëndrueshme, që ju zakonisht të gjeni jashtë, si guri ose druri. Tile nuk është një opsion praktike."

Fierro pëlqen idenë e përdorimit të materialeve të gjetura: "Merr diçka që përfundoi jetën e saj si një qëllim dhe t'i jepte një jetë të re," thotë ai. "Kjo nuk është vetëm më kosto-efektive, por edhe krijon një nivel tjetër kënaqësi. Plus, riciklimi është ajo që natyra është mbi të gjitha."

Konsiderata të tjera

Ashtu si me çdo dush, ju do të dëshironi që të përfshijë një vend për të mbajtur shampon tuaj, sapun dhe një peshqir të thatë. Por të jetë i sigurt se ata janë të mbuluara për të mbrojtur ato nga elementet. "Një stol dhe një goditje për të ul receptorin e telefonit mantel tuaj janë Futjet më të bukur, gjithashtu," thotë Buchanan.

Sigurisht, i fundit accessory është thjesht mendimi.

AF SQ AM AR HY AZ EU BE BN BS AF SQ AM AR HY AZ EU BE BN BS CA CEB NY zh-CN zh-TW CO HR CS DA NL EO ET TL FI FR FY GL KA DE EL GU HT HA HAW IW HI HMN HU IS IG ID GA IT JA JW KN KK KM KO KU KY LO LA LV LT LB MK MG MS ML MT MI MR MN MY NE NO PS FA PL PT PA RO RU SM GD SR ST SN SD SI SK SL SO ES SU SW SV TG TA TE TH TR UK UR UZ VI CY XH YI ZU në fund të lartë banjo rubinet prodhues banjo rubinet prodhues dush rubinet prodhues hardware banjo pajisje me cilësi të lartë banjo hotel banjo facuet instalime banjo luksoze sistemi jet trupi prodhues sensor rubinet china fshehur prodhues dush fabrika china dush sistem china pajisje dush furnizuesi mur furnizuesi montuar tap